Kulturen i Lund är ett av Sveriges mest välkända och äldsta kulturhistoriska museer, beläget i hjärtat av Lund. Museet, som är en kombination av ett traditionellt museum och ett friluftsmuseum, sträcker sig över två kvarter och erbjuder en unik inblick i sydsvenskt liv från medeltiden fram till 1930-talet.
Historik och grundande
Kulturen grundades på initiativ av Georg J:son Karlin och några studenter i Lund under midsommaren 1882. De bildade Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige med syftet att bevara det kulturarv som hotades av det framväxande industrisamhället. Föreningen, som än idag driver museet, är ideell och har tusentals medlemmar. Det permanenta museet på den nuvarande platsen invigdes 1892, vilket gör det till Sveriges näst äldsta friluftsmuseum efter Skansen i Stockholm.
Friluftsmuseet
Kärnan i Kulturen är friluftsmuseet, där besökare kan vandra genom historiska miljöer och kliva in i ett trettiotal byggnader. Dessa hus, från adliga bostäder till enkla bondstugor och stadsgårdar, har flyttats hit från olika platser i södra Sverige. De två museikvarteren är förbundna med en tunnel under Adelgatan. Bland de historiska byggnaderna finns bland annat:
- Herrehuset: En ståndsmässig byggnad som var den första fastigheten som köptes in och blev starten för friluftsmuseet.
- Arbetarbostaden: Visar hur en arbetarfamilj levde i en liten lägenhet på 1930-talet.
- Bosmålatorpet: En ryggåsstuga som ger en bild av livet på landet under äldre tider.
- Dekanhuset: Ett medeltida tegelhus med anor från 1200-talet.

Utställningar
Utöver de kulturhistoriska husen rymmer Kulturen ett tjugotal utställningar. Dessa spänner över en bredd av ämnen, från folkkonst och design till medeltidshistoria och samtidskultur. Samlingarna inkluderar allt från arkeologiska fynd och fotografi till textilier och hantverk, vilket ger en mångfacetterad bild av regionens historia. Museet förnyar ständigt sitt utbud med tillfälliga utställningar som belyser olika aspekter av kulturhistorien.
Andra verksamheter
Till Kulturen hör även flera andra besöksmål:
- Kulturens Östarp: En lantbruksmiljö från 1800-talet som bevarats på sin ursprungliga plats öster om Lund.
- Tegnérsmuseet: Poeten Esaias Tegnérs tidigare bostad i centrala Lund.
- Hökeriet: Lunds äldsta bevarade handelsbod.
- Drottens kyrkoruin: Ett underjordiskt museum vid Domkyrkoplatsen.
Kulturen är inte bara ett museum utan också en aktiv mötesplats med ett brett programutbud för alla åldrar, inklusive visningar, workshops och firande av traditionella högtider som midsommar. För besökare finns även restaurang och kafé inom museiområdet.