Hösten på Österlen är en tid fylld av festligheter och upplevelser under evenemanget ”Skördetid på Österlen”, som sträcker sig från den 13 september till den 12 oktober 2025. Detta initiativ syftar till att lyfta fram och fira den unika mångfald som regionen erbjuder, med fokus på skörden, maten, kulturen, hantverket, odlingarna och den storslagna naturen.
Kom och provsmaka eller köp med dig av skördetidens fantastiska produkter. Se exempel på Österlens rika kultur- och hantverksutbud och få reda på mer om vad våra olika nätverk erbjuder under SKÖRDETID PÅ ÖSTERLEN
Drygt 400 medlemmar från sju nätverk på Österlen – Genväg Österlen, Kiviks Turism, Matrundan Österlen, Rekoringen, SeÖsterlen, Simrishamns Köpmannaförening, Österlen Syd, Äppelmarknaden i Kivik och Kiviks Musteri – firar SKÖRDETID PÅ ÖSTERLEN med:
✿ Välfyllda gårdsbutiker med frukt, dryck, grönsaker, kött, fisk, kryddor och allt annat gott från vår del av Skåne.
✿ Guidade mat-, natur- och dryckesvandringar
✿ Smakprovningar och Prova-på aktiviteter
✿ Caféer, restauranger och boenden i skördetid
✿ Musikevent, föreläsningar, utställningar
✿ Öppna butiker och ateljéer, men även andra kulturupplevelser
✿ Skördefester och höstmarknader