Citygallerian Boulevard i Kristianstad genomgår just nu en omfattande omvandling. En tredjedel av gallerian rivs för att ge plats åt ett nytt campus för Högskolan Kristianstad. Detta innebär stora förändringar för gallerian, med nya entréer, galleriatorg och en helt ny fasad.
Nytt grönskande gångstråk
I samband med rivningen kommer ett nytt gångstråk att anläggas mellan Östra Boulevarden och Kanalgatan. Den nya söderfasaden kommer till stora delar att vara återbrukad från de delar av gallerian som rivs. Detta inkluderar allt från fönsterpartier till fasadskivor.
Nya entréer och galleriatorg
Gallerian kommer att få flera nya entréer. En ny entré öppnas i söderfasaden, med utgång mot högskolan. Ytterligare en ny entré, med ljuseffekter, öppnas mellan Burger King och Sumo Sushi. Entrén vid Coop kommer att fräschas upp, och nya rulltrappor kommer att installeras.
Biografen utökar
Biostaden Kosmorama utökar sin verksamhet med en ny VIP-salong. ”Kristianstad har alltid varit en av våra bästa biografstäder, och ombyggnationen kommer att göra det ännu bättre,” säger Peter Fornstam, VD på Svenska Bio.
Tidsplan för ombyggnationen
- 7 april: Arbetsplatsen avspärras för rivning och byggnation av högskolan.
- Augusti 2025: Nya entréer mot Östra Boulevarden färdigställs.
- September 2025: Entréerna vid Cardellsgatan/Kanalen stängs.
- November 2025: Ombyggnation av galleriatorgen färdigställs (exklusive de mot söderfasaden och högskolan).
- Våren 2026: En av kommunens största solcellsanläggningar planeras vara färdig på taket av parkeringshuset.
- Hösten 2027: Söderfasaden, den nya entrén och galleriatorgen färdigställs.
Ombyggnationen av gallerian Boulevard förväntas vara klar hösten 2027.
Källa och bilder: AB Kristianstadsbyggen (ABK)


































