Flera av anläggningsdelarna i VA SYDs nya storsatsning, avloppsreningssystemet MAXIMA, kommer att byggas helt eller delvis under jord – antingen på land eller i havet. I samband med Geologins Dag lyfter VA SYD fram det omfattande geotekniska arbete som just nu pågår i det dolda.
18 kilometer avloppstunnlar och ny pumpstation
MAXIMA är ett helt nytt avloppsreningssystem som utöver ett moderniserat Sjölunda avloppsreningsverk omfattar sammanlagt 18 kilometer avloppstunnlar, en ny stor pumpstation samt nya utloppsledningar ut i Öresund. För att kunna förverkliga mångmiljardbygget på ett säkert och miljömässigt hållbart sätt genomförs nu djupgående undersökningar av berggrunden, marklagren och grundvattnet.

Provtagningar på upp till 50 meters djup
Undersökningarna görs med hjälp av specialmaskiner för geoteknisk provtagning som tar upp borrkärnor för noggrann laboratorieanalys och hydrogeologiska tester. Prover tas på ett stort antal platser, i vissa fall ända ner till 50 meters djup – nivåer under markytan som sällan eller aldrig tidigare har kartlagts i Skåne.
Resultaten samlas i teknisk dokumentation som blir avgörande underlag för projektering och samarbete med entreprenörerna, allt för att minimera påverkan på närmiljö och omgivning när byggnationen startar.




























