En del av oljeutsläppet från passagerarfärjan som gick på grund utanför Sölvesborg under söndagen rör sig nu mot Skånes kust vid Åhus. Allmänheten uppmanas att undvika kontakt med olja i vattnet eller på land.
Samverkan och planering pågår med både nationella och regionala aktörer för att minska skadorna av utsläppet.
Länsstyrelsen Skåne har samverkan med berörda regionala och nationella aktörer. Kristianstads kommun förbereder insatser för sanering, med stöd av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB). Extra utrustning för sanering är beställda från MSB.
– Kristianstads kommun verksamheter och räddningstjänsten har aktiverat beredskapen för att vara förberedda när oljan når Skånes kust. Vi har intensifierat arbetet att rensa stränderna efter helgen storm och vi har aktiverat vår oljeskyddsplan, säger Anders Johansson, Kristianstads kommuns säkerhetschef.
Det pågår ett arbete runt den havererade färjan med att begränsa spridningen av utsläppet, genom att samla in oljan i vattnet med så kallade länsor.
– Under eftermiddagen igår har vi fått rapporter om att delar av utsläppet är på väg mot Skånes kust. Vi samverkar med Skånes kustkommuner, räddningstjänst, Kustbevakningen och MSB för att tillsammans följa händelseutvecklingen och förbereda för att dels samordna resurser samt begränsa konsekvenserna på miljö- och djurliv, säger Frida Sjöstedt, biträdande beredskapsdirektör på Länsstyrelsen Skåne.
Allmänheten uppmanas att undvika kontakt med olja i vattnet eller på land i området.
Källa: Kristianstads kommun