Sveriges Riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne 2025 tilldelas Joel Mokyr, Philippe Aghion och Peter Howitt. De prisas för att ha förklarat hur innovationsdriven ekonomisk tillväxt fungerar. Deras forskning belyser hur ny teknologi och ständiga förbättringar är grunden till dagens välfärd.
Pristagarna har på olika sätt förklarat den ihållande ekonomiska tillväxt som världen har upplevt de senaste två århundradena, en period som är unik i mänsklighetens historia. Denna tillväxt har lyft otaliga människor ur fattigdom och skapat grunden för modern välfärd. Forskningen visar hur nya innovationer skapar förutsättningar för ytterligare framsteg.
Historien visar vägen till tillväxt
Joel Mokyr belönas för att ha identifierat förutsättningarna för ihållande tillväxt. Genom att studera historien har Mokyr visat att det inte bara räcker med att veta att något fungerar. Det krävs också en vetenskaplig förståelse för varför det fungerar för att kunna bygga vidare på uppfinningar. Han har också betonat vikten av ett samhälle som är öppet för nya idéer.
Kreativ förstörelse som motor
Philippe Aghion och Peter Howitt belönas gemensamt för sin teori om ”kreativ förstörelse”. Teorin innebär att när en ny och bättre produkt introduceras, konkurrerar den ut äldre och mindre effektiva produkter och företag. Innovationen är därmed kreativ eftersom den skapar något nytt, men samtidigt förstörande då den gör existerande teknik förlegad.
Utvecklingens inbyggda konflikt
Forskningen belyser att processen med kreativ förstörelse oundvikligen skapar konflikter. Etablerade företag som riskerar att förlora på utvecklingen kan försöka blockera nya innovationer. Därför är det avgörande att dessa konflikter hanteras på ett bra sätt.
Ekonomipriskommitténs ordförande John Hassler säger att pristagarnas arbete visar att vi inte kan ta ekonomisk tillväxt för given och att vi måste vårda mekanismerna bakom den kreativa förstörelsen för att inte falla tillbaka i stagnation.