I Hässleholm lottar man ut valstugorna på Stortorget

Publicerad:

I Hässleholm tycker man det är mer rättvist att lotta ut vilket parti som ska få vilken valstuga.

Fredag den 26 augusti är det dags att lotta ut valstugorna på Stortorget i Hässleholm. Vilket parti som får vilken valstuga är därmed inte givet på förhand. Utlottningen, som startar klockan 17.00, hålls av Hässleholms kommundirektör Bengt-Arne Persson.

I år är det nio valstugor som ställs ut, en till varje parti som är representerat i kommunfullmäktige. Partierna har nu lite mer än två veckor på sig att nå ut med sina budskap till väljarna innan valet den 11 september.

– Utlottningen av valstugor har gått lite olika till genom åren, men detta år blir på samma sätt som förra valet. Politiken har glatt sig åt valstugorna länge så det är roligt att det äntligen är dags! Förra valet låg några av stugorna på Första avenyn och några på Stortorget och då fanns det mer eller mindre populära stugor beroende på placering. I år är samtliga stugor placerade på Stortorgetsäger kanslichef Marina Nillund, Hässleholms kommun.

Fast knapp