VA SYD vinner viktigt mål som stärker Malmös dricks­vatten­beredskap

Publicerad:

Mark- och miljööverdomstolen har gett VA SYD rätt att bygga ett eget elnät för reservkraft vid Grevie vattentäkt. Domen är ett viktigt steg för att stärka beredskapen för Malmös dricksvattenförsörjning och kan även få betydelse för hela VA-branschen i Sverige.

Säkrar elförsörjningen vid kris

Grevie vattentäkt är en viktig resurs som förser Bulltofta vattenverk med råvatten. Bulltofta producerar cirka 20 procent av Malmös dricksvatten och har en avgörande funktion för att producera nödvatten vid en kris. En stabil elförsörjning till pumparna är därför fundamental.

Målet har varit att installera fast, automatiserad reservkraft som startar direkt vid ett strömavbrott, istället för mobil reservkraft som måste köras ut till varje brunn.

Bulltofta Vattenverk
Bulltofta Vattenverk

Domstolen ger VA SYD undantag

Energimarknadsinspektionen nekade tidigare VA SYD undantag för att lägga egna ledningar i området. Men efter överklagande har nu både Mark- och miljödomstolen och Mark- och miljööverdomstolen gett VA SYD rätt.

– Det här är en jätteviktig dom, säger Josefin Barup, enhetschef på VA SYD, som menar att de nu kan möta kraven på ökad beredskap.

Beslutet är det första i sitt slag och kan bana väg för andra VA-bolag att stärka sin krisberedskap.

Fakta om Grevie vattentäkt

Grevie vattentäkt ligger i Staffanstorps kommun och har försett Bulltofta vattenverk med vatten sedan tidigt 1900-tal. Vattnet pumpas från 70 meters djup i Alnarpsströmmen.

Täkten står för 15–20 procent av Malmös dricksvatten. Resten av vattnet produceras av Sydvatten vid Vombverket och Ringsjöverket.

Relaterat

Fast knapp